Luboš Třmínek - osobní stránky

Akumulátor RF10
Nejčastější a snad i jedinou příčinou nefunkčního akumulátoru vysílače RF10 jsou vadné akumulátorové články.

 

Tak tomu bylo i v mém případě. Akumulátor nedržel napětí ani kapacitu. Baterii jsem otevřel a začal proměřovat jednotlivé články. Nejdříve jsem jednotlivé články samostatně vybil na napětí 0,8V. Potom je nabil přesně na 4000mAh. Nechal je do druhého dne odpočinout a změřil napětí. Napětí článků vypadalo nadějně, tak přišlo na řadu vybíjení proudem 500mA opět na 0,8V.

Zde se již začaly projevovat rozdíly mezi články. Vše jsem několikrát opakoval s maličkou nadějí, že se akumulátor alespoň trochu vzpamatuje. Marně.
Poslední nabíjecí cyklus ukázal jasný výsledek. Dva články jsou úplně mrtvé (označené křížkem), dva články ještě nějakou kapacitu mají, ale žádná hitparáda to není. A poslední článek (5) je na tom nejlépe. Po týdnu měl kapacitu 3500mAh.

Přistoupil jsem tedy ke kompletní výměně všech článků.
Přední strana baterie.

Akumulátor RF10
Zadní strana baterie.

Akumulátor RF10
Detail typového štítku.

Akumulátor RF10
Sundané horní víko akumulátoru.

Akumulátor RF10
Dno akumulátoru po vyndání článku.

Akumulátor RF10
Vyndané články z bateriového pouzdra. Při vyndavání je potřeba použít mírného násilí.

Akumulátor RF10
Články z 23.října 1984 jsou pěkně "vykvetlé" a nafouknuté.

Akumulátor RF10
Plastový držák článků.

Akumulátor RF10
Postupná výměna jednotlivých článků. Použité akumulátory Tronic mají stejnou kapacitu 4000mAh jako původní články. Na občasné pokusy s dalším zařízením z řady RF10 budou stačit.

Akumulátor RF10
Sestavená sada článků a zkušební měření jestli je vše správně spájeno.

Akumulátor RF10
Nové články vložené zpět do pouzdra.

Akumulátor RF10
Další zkušební měření po 6 hodinách na nabíječi D+E. Krásných 7V.
Nezbývá si jen přát, ať vydrží.

Akumulátor RF10

25.8.2021 Pokračujeme stavbou modelu Tatra 603 DeAgostini 1/8 - Díl 13 Montáž krytů hlav válců a zapalovacích svíček na levou stranu motoru

Prodám setrvačník pro Parní stroj, Stirling, nebo Vakuum motor. Průměr setrvačníku 80mm, materiál litina. Setrvačník je obrobený a stačí jen vyvrtat díru na osu. Cena 300 Kč + poštovné, platba předem na účet. Obdržíte přesně to co vidíte na foto.

Setrvačník

Setrvačník
Prodám opracované díly na malou ohýbačku plechu. Je potřeba díly jen sestavit a nejlépe svařit. V sekci dílna si můžete prohlédnout stavbu. Cena 1500 Kč + poštovné.Obdržíte přesně to co vidíte na foto. Stavbu si můžete prohlédnout v sekci Dílna. 

Setrvačník

Setrvačník

Setrvačník