Luboš Třmínek - osobní stránky

brus_male
V této sekci budu představovat nářadí, nástroje a strojní vybavení, které využívám pro své koníčky a zájmy.

Dnes vám představím ostřič vrtáků, který se připojuje k běžné elektrické vrtačce.

 

 

Z počátku,jsem měl k tomuto přístroji nedůvěru. Nepříliš atraktivní obal, celoplastové provedení a způsob připojení k vrtačce, ve mě vzbuzovaly pochyby o použitelnosti tohoto přístroje.

Ostřič je určen pro ostření spirálových vrtáků do kovu o průměru 3,5 až 10 mm. Pro pohon ostřiče použijeme elektrickou vrtačku, která má průměr krku 43 mm.
Celkový pohled na ostřič a krabičku.

Celkový pohled na brusku
Součástí dodávky je i náhradní brusný kotouček.

Náhradní brusný kotouček
Upnutí na vrtačku je velice jednoduché. Nejprve úplně zavřeme sklíčidlo vrtačky.

Sklíčidlo vrtačky
Potom nasadíme šedivou trubku ostřiče na krk vrtačky a pevně (ale s rozumem) utáhneme křídlovou matici.

Upnutí držáku brusky
Nakonec nasadíme samotnou hlavu ostřiče. Přenos otáček zajišťují sevřené čelisti sklíčidla a gumový unášeč ve spodní části hlavice. Aby vše správně fungovalo, musíme hlavici na čelisti přitlačit a potom opět utáhnout druhou křídlovou matku.

Upnutí brusky na vrtačku
Nyní máme vše připravené a můžeme začít ostřit. Vrtačku roztočíme na střední otáčky a zaaretujeme spínač na trvalý chod. Pak vsuneme vrták do příslušného otvoru a za mírného tlaku ostříme vždy jednu polovinu vrtáku. Při ostření s vrtákem lehce pootáčíme, abychom hrot ostřili v celé jeho ploše. Dále musíme ostření provádět rovnoměrně. Pokud bychom naostřili jednu stranu více, tak vrták bude mít snahu v díře uhýbat a vrtat k jedné straně.

Broušení vrtáku
Zde je poškozený a ztupený vrták o průměru 7 mm. Všiměte si vylámaných okrajů ostří.

Otupený vrták
Tady už máme čerstvě nabroušený vrták.

Naostřený vrták

Tento ostřič je výborný pomocník, který nám ušetří mnoho času a nervů při práci s neostrými vrtáky.

 

14.4.2021 - Pokračujeme ve stavbě modelu Tatra 603 DeAgostini 1/8. Díl 11 - Montáž sacího potrubí, karburátorů a krytu motoru.

Prodám setrvačník pro Parní stroj, Stirling, nebo Vakuum motor. Průměr setrvačníku 80mm, materiál litina. Setrvačník je obrobený a stačí jen vyvrtat díru na osu. Cena 300 Kč + poštovné, platba předem na účet. Obdržíte přesně to co vidíte na foto.

Setrvačník

Setrvačník
Prodám opracované díly na malou ohýbačku plechu. Je potřeba díly jen sestavit a nejlépe svařit. V sekci dílna si můžete prohlédnout stavbu. Cena 1500 Kč + poštovné.Obdržíte přesně to co vidíte na foto. Stavbu si můžete prohlédnout v sekci Dílna. 

Setrvačník

Setrvačník

Setrvačník