Luboš Třmínek - osobní stránky

wilesco_male
Dnes vám představím parní strojek od firmy Wilesco.

Jedná se o nejmenší strojek této firmy s označením D3.
 
Loni o prázdninách jsem dostal model parního strojku od firmy Wilesco.

Strojek je jednočinný, ležatý, oscilační. Kotlík je stojatý s jednoduchým vodoznakem, v podobě dvou malých okének. Dále je na kotlíku pojistný ventil, který po vyšroubování, zároveň slouží jako napouštěcí otvor.

Součástí strojku je malý trychtýřek, krabička s pevným lihem, maznička a mazací olej. Celý strojek i s nasazenou stříškou na komín je 19 cm vysoký.
 
Pohled na kompletní dodávku. Dostanete také malý katalog výrobků, cizojazyčný a také český návod k obsluze s bezpečnostními pokyny.

Celkový pohled na strojek
 
Příprava strojku k provozu je jednoduchá. Nalijeme vodu do poloviny horního vodoznaku. Vodu naléváme po malých částech, abychom včas viděli v horním vodoznaku hladinku. Pokud vodu přelijeme, tak nás může opařit horká voda, která bude vytlačena výfukovým otvorem, při pokusu o roztočení strojku. Do držáku vložíme kostičku lihu, zapálíme a vsuneme pod kotlík. Nezapomeneme strojek namazat několika kapkama oleje.

Plnění vodou
 
Protože strojek nemá manometr ani píšťalu, je dobré pootočit setrvačník tak, aby vznikající pára začala unikat výfukovým otvorem. Tím dojde i k odvodnění spojovací trubičky mezi kotlíkem a strojkem. Potom pootočíme setrvačníkem tak, aby pára přestala utíkat z výfukového otvoru. Tím se v kotlíku začne zvyšovat tlak páry. Po několika sekundách roztočíme setrvačník po směru hodinových ručiček, pří pohledu na setrvačník a strojek se rozběhne.

Vodoznak
 
Výfukový otvor strojku.

Výfuk
 
U mého strojku se po této přípravě a roztočení nestalo nic. Vždy se otočil o půl otáčky a pak se zasekl. Po vychladnutí se ale otáček normálně. Po troše zkoumání jsem zjistil, že se píst ve válci po ohřátí roztáhnul natolik, že v horní úvrati dřel o konec válce. Proto jsem sundal ozdobný klobouček a na konec hřídelky upnul elektrickou vrtačku. Vše pořádně namazal a začal strojek opatrně protáčel, střídavě na obě strany. Po tomto zaběhnutí strojek krásně funguje. Podle informací od prodejce v ČR www.stoletipary.cz už vás tyto potíže nečekají, neboť výrobce Wilesco již toto zaběhnutí stoje provádí ještě před distribucí do prodeje.

Zakončení hřídele
 
Pro provoz je dobré používat destilovanou vodu. Zamezí se tím tvorbě vodního kamene, který by nám ucpával parní trubičku, zanášel kotlík a vodoznaky.

Pohled z prava

Pohled z leva
 
Video ukázka z provozu parního strojku.

 

21.9.2021 Pokračujeme stavbou modelu Tatra 603 DeAgostini 1/8 - Díl 14 Montáž podcelků motoru a kabelových lišt

Prodám setrvačník pro Parní stroj, Stirling, nebo Vakuum motor. Průměr setrvačníku 80mm, materiál litina. Setrvačník je obrobený a stačí jen vyvrtat díru na osu. Cena 300 Kč + poštovné, platba předem na účet. Obdržíte přesně to co vidíte na foto.

Setrvačník

Setrvačník
Prodám opracované díly na malou ohýbačku plechu. Je potřeba díly jen sestavit a nejlépe svařit. V sekci dílna si můžete prohlédnout stavbu. Cena 1500 Kč + poštovné.Obdržíte přesně to co vidíte na foto. Stavbu si můžete prohlédnout v sekci Dílna. 

Setrvačník

Setrvačník

Setrvačník