Luboš Třmínek - osobní stránky

Miniautogen
Pro spojování materiálů se dají použít různé druhy spojování. Šrouby, nýty, lepidlo, pájení nebo svařování.

Pro naše účely však bývá často nejlepší tzv. pájení natvrdo.

 

 

Při výrobě Stirlingova motoru jsem potřeboval spojit táhla a klouby, které byly vyrobeny z mosazi a nerezové oceli.

Tyto dva materiály sletovat cínem nejdou a lepidlu jsem nedůvěřoval z hlediska dlouhodobé životnosti spoje. Koupil jsem si miniautogen SF-3100 od firmy CFH, se kterým je již možné letovat na tvrdo mosazí a stříbrem.
Miniautogen je dodáván v papírové krabici.

Čelo krabice
Z boku krabice jsou vyobrazeny příklady použití. Autogenem lze spojovat materiály tlouštky od 0,1 mm do 2,5 mm. Pracovní teplota plamene je 1250 stupňů Celsia.

Obrázek lze rozkliknout na větší velikost.

Bok krabice
Tlakové lahve jsou uloženy v plechovém stojánku, který umožňuje pohodlné přenášení celého zařízení. Tlakové lahve je možné připojovat a odpojovat podle potřeby. Lahve jsou na jedno použití a není možné je plnit.

Stojánek
K rukojeti jsou připojeny tlakové hadice s ventily.

Rukojeť
Vrchní ventil je pro přídavný plyn. Nejedná se jen o směs Propan-Butan ale o směs několika dalších plynů. A to: Propadien 1% Propen 27,7% Propan 3,4% Butan 49,4% Aceton 17% Methyl-Acetylen 1,5%. V lahvi je 600 ml plynu. Tento ventil má regulaci a při provozu se otvírá o 1/2 otáčky. Spodní ventil je kyslíkový a je bez možnosti regulace. Kyslíková lahev má objem 930 ml plynu.

Ventily
Na rukojeti jsou dva samostatné ventily, kterými regulujeme již samotný plamen hořáku.

Ventily
Součástí miniautogenu jsou celkem čtyři trysky, klíč na trysky a montáž hořáku, ochranné svářečské brýle a několikajazyčný návod včetně českého.

Příslušenství
Pro případné majitele miniautogenu od CFH mám jedno důležité zjištění.

Kyslíková lahev od firmy Rothenberger nejde použít s tímto miniautogenem. Má přípojný závit M10x1, kdežto CFH používá závit M11x1. Celou tuto nepříjemnost lze vyřešit zakoupením kyslíkového redukčního ventilu od firmy Rothenberger katalogového čísla 3.5742. Ventil se dá koupit např. u firmy ZDE . V čechách je nutné kontaktovat některého z prodejců firmy Rothenberger.

Kyslíkový ventil Rothenberger.

Ventil

Ventil

Ventil

 

14.4.2021 - Pokračujeme ve stavbě modelu Tatra 603 DeAgostini 1/8. Díl 11 - Montáž sacího potrubí, karburátorů a krytu motoru.

Prodám setrvačník pro Parní stroj, Stirling, nebo Vakuum motor. Průměr setrvačníku 80mm, materiál litina. Setrvačník je obrobený a stačí jen vyvrtat díru na osu. Cena 300 Kč + poštovné, platba předem na účet. Obdržíte přesně to co vidíte na foto.

Setrvačník

Setrvačník
Prodám opracované díly na malou ohýbačku plechu. Je potřeba díly jen sestavit a nejlépe svařit. V sekci dílna si můžete prohlédnout stavbu. Cena 1500 Kč + poštovné.Obdržíte přesně to co vidíte na foto. Stavbu si můžete prohlédnout v sekci Dílna. 

Setrvačník

Setrvačník

Setrvačník